Servant Leaders for 2021

Church Officers, Administrative Committee and Ministry Area Chairs

Position                                           

Council Chair                                     Sue Mosier
Lay Leader                                         Henry Comer
SPRC Chair                                         Lin VanWoerkom
Finance Chair                                    Steve Adams
Trustee Chair                                    Tim Wilson (elected by Trustees)
Lay Member(s)                                  Ernie Boyd, Twila Boyd
Church Treasurer                             John Foote
Financial Secretary                           Tara Shoemaker
Discipleship Team Leader              Susan Wilson
Outreach Team Leader                   Michaele Budd
Worship Team Leader                      Karen Summers, Michael Schreffler co-chairs
Communications/Web Master       Brian Benedum
Scouting Representative                  Gene Pass
Church Historians                             Tim Wilson
Member at Large                               Jacquie D’Angelo
Council Recording Secretary           Gail Baker
Administrative Ministry Committees
 
Board of Trustees – Chair:  Tim Wilson    
Class of 2021                       Class of 2022                                   Class of 2023
Joe Brackett                          Bryan Shoemaker                           Eric Brunner
Tom Straley                          Tim Wilson                                        Sue Van Woerkom
Jamie Peart              
Staff-Parish Relations Committee – Chair:  Linn VanWoerkom
Class of 2021                       Class of 2022                                   Class of 2023
Henry Comer                        Melinda Scott                                   Kirsten Gross                        
Bob Minner                           Dana Engle
                                                 Luke Peart, Youth Representative
Finance Committee – Chair:  Steve Adams
John Foote –Treasurer
Tara Shoemaker – Financial Secretary
Lay Leader – Henry Comer
Sue Mosier
Pastor Dave Leckrone
A representative from each of the following:
    Trustees, SPRC, each of the three Ministry areas
Nominations
Pastor Dave Leckrone, Chair
Pastor Seth Evans
Henry Comer
Kim Lattimer Reeder
Tom Cox
Valerie Cox
Denise Bloomfield
Ministry Area Teams
 
Discipleship
Susan Wilson – Chair
Pastor Seth Evans - Sunday School and Children’s Worship
Jenny Davis – Sunday School
Ryan McClelland – Children’s Worship
Tony & Kim Reeder – Stoker Sunday School Class
Ray Justice – Adult Sunday School Class
 
Outreach
Michaele Budd – Chair
Cathie Littleton – Welcome Table
Sheryl Dickerson – Epiphany Breakfasts
Nancy Rowley – Sufficient Grace

Worship
Karen Summers & Michael Schreffler – co-chairs
Kristie Minner – Liturgists
Regina Bogenrife – Greeters & Ushers
Sandy Roberts – Communion Steward
Dottie McCann – Communion Steward
Gail Baker – Altar Flowers

Audio-Video Team
Brian Benedum
David Cover

Columbarium Team
Steve Adams – Finance Chair
Jim Weimer – Trustee Representative
Neil Babb